Strojna oprema

Strojna oprema računalnika (angleško computer hardware) so vsi njegovi materialni deli (za razliko od nematerialne programske opreme).

 

Strojna oprema računalnika je tista oprema, ki jo vidimo oziroma dotaknemo. Delimo jo na:

-vhodne enote

-izhodne enote

-pomnilne enote

-centralno procesno enoto

 

Centralna procesna enota (CPE)

Cpe (Central Process Unit- CPU) Je središče računalnika, v katerem se izvršujejo ukazi iz glavnega pomnilnika, enota komunicira z drugimi deli računalnika in pogosto tudi vodi njihovo delovanje.  Centralno procesna enota je sestavljena iz aritmetično-logične enote, krmilne enote in registrov (pomnilnik). Krmilna enota jemlje in dekodira podatke iz glavnega pomnilnika. Aritmetično-logična pa enota opravlja aritmetične (+, -, *, /) in logične (in, ali, ne) funkcije za CPE. Pri sodobnih računalnikih se CPE nahaja na majhnem čipu s črno plastično prevleko in kovinskimi nogami, ki  se imenuje mikroprocesor. Hitrost procesorja merimo v hercih (Hz). CPE vsebuje tudi registre. Registre v CPE lahko razdelimo v dve skupini glede na to, ali so vidni oziroma dostopni gledano s strani programerja. V prvi skupini so programsko dostopni registri, v katere programer v skladu s potrebami shranjuje operande in nad katerimi izvaja operacije. V drugi skupini so registri, ki jih programer ne vidi, torej programsko nedostopni, vendar so nujno potrebni za delovanje CPE. Ti registri so lahko različno veliki. Lahko so 8, 16, 32, 64 bitni.

Pomnilne enote

V pomnilnih enotah ima računalnik shranjene navodila za izvajanje ukazov oziroma podatkov, ki jih potrebuje. Osnovna enota za merjenje velikosti pomnilnika je zlog. Ker je velikost pomnilnika z enim zlogom veliko premajhna imajo današnji pomnilniki velikost nekaj megabajtov. Pomnilno enoto delimo na Notranje in zunanje pomnilnike. Notranje pomnilnike pa delimo na delovni pomnilnik (RAM) in bralni pomnilnik (ROM). Delovni pomnilnik (RAM) predstavlja računalnikov kratkotrajen spomin. Večja kot je zmogljivost pomnilnika, več programov se lahko izvaja sočasno. V branem pomnilniku (ROM) so večinoma shranjena navodila za zagon računalnika. Ker teh mednormalno uporabo računalnika ne spreminjamo, jih zapišemo vanj že med postopkom izdelave. Med uporabo podatkov, kodiranih v bralnem pomnilniku,ne moremo spreminjati, lahko jih le beremo. Najbolj znan zunanji  pomnilnik je trdi disk velikosti GB. Na njem trajno hranimo podatke. Pomnilnike delimo na:

-registre

-predpomnilnik

-primarni pomnilnik

-navidezni pomnilnik

-sekundarni pomnilnik

Notranji pomnilnik:

  • Delovni pomnilnik (RAM)
  • Bralni pomnilnik (ROM)

 

Zunanji pomnilnik:

  • Trdi disk
  • CD, DVD
  • Disketa
  • USB- ključ

 

Matična plošča

Na matično ploščo se vstavijo oziroma se priključijo vse ostale sestavine: procesor, pomnilnik, razširitvene kartice (npr.: grafična), vmesniki (disk, disketa, tipkovnica) in zunanji pomnilnik. Povezavo med elementi na matični plošči imenujemo vodilo.

 

 

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja